Hintertux uge 41 og 42 2020 opdatering

Kære kursister! 

 

I dag har Udenrigsministeriet officielt markeret Østrig orange, som betyder at alle ikke-nødvendige rejser frarådes til hele landet. 

 

Vi tror, håber og krydser fingre for at det hele kan nå at ændre sig inden afrejse mod Tux i uge 41 og 42 2020. Vi holder os opdateret med alle de relevante myndigheder og fortsætter planlægningen af kurserne, så vi kan rejse trygt og sikkert sammen. Vi vil løbende holde jer orienteret om ændringer i situationen. Såfremt smittetallene ikke går i den rigtige retning, vil vi aflyse alle vores kurser i Hintertux i uge 41 og 42 så tidligt som muligt. Vi vil aflyse senest mandag d. 28/9 for Tux i uge 41, og aflyse senest mandag d. 5/10 for Tux i uge 42. 

 

Hvis du af personlige og sikkerhedsmæssige årsager har brug for at melde fra kurset på nuværende tidspunkt eller har lyst til at flytte din tilmelding til forårskurset i uge 17 2021 - er du meget velkommen til at sende kontoret en mail på info@dendanskeskiskole.dk.  

 

Vi er en forening for vores medlemmer, og vi vil gøre alt for at kunne imødekomme jeres interesser! 

 

Vi holder optimismen oppe og håber at se jer alle snart igen. Pas på hinanden så længe. 

 

De bedste skihilsner, 

Den Danske Skiskole 

Tilmeld nyhedsbrev